Ομάδα : Παναθηναικός
Points : 5901
Registration date : 01/04/2008

"Έπνιξε" την Λίβερπουλ η "Μπόρο" Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: "Έπνιξε" την Λίβερπουλ η "Μπόρο"   "Έπνιξε" την Λίβερπουλ η "Μπόρο" Icon_minitimeΔευ Μαρ 02, 2009 12:20 am

Η Μίντλεσμπρο "έπνιξε" τις ελπίδες της Λίβερπουλ για τίτλο στο "Ρίβερσαϊντ", καθώς επικράτησε των "κόκκινων" με 2-0.
Μπορεί για ακόμη μια χρονιά η Λίβερπουλ να δείχνει ικανή για μεγάλα πράγματα στην Ευρώπη, αλλά εντός των συνόρων απλά... δεν μπορεί.

Η ομάδα του Ράφα Μπενίτεθ την περασμένη εβδομάδα σταμάτησε να κάνει όνειρα τίτλου μετά την ισοπαλία στο "Άνφιλντ" με την Μάντσεστερ Σίτι και σήμερα απλά η Μίντλεσμπρο σκότωσε κάθε τελευταία ελπίδα, καθώς η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ έχει επτά βαθμούς περισσότερους και ένα ματς λιγότερο, έτσι ο σύλλογος του "λιμανιού" αν καταφέρει τελικά να πάρει το στέμμα, θα έχει αναστηθεί.

Τον πόνο για την Λίβερπουλ μεγαλώνει το γεγονός πως το σκορ άνοιξε για την Μίντλεσμπρο ο Τσάμπι Αλόνσο με αυτογκόλ στο 32', ενώ το τελικό 2-0 διαμόρφωσε ο Σανλί Τουντσάι.

Αναλυτικά:

Aναστήθηκε η Boro

Η Boro ευτύχησε να ξορκίσει την "κατάρα" των 14 αγωνιστικών χωρίς νίκη στην Premier League, επικρατώντας με 2-0 της Liverpool στο Riverside. Οι παίκτες του Gareth Southgate επέδειξαν μεγαλύτερη θέληση και κατάφεραν να κατακτήσουν ένα "χρυσό" τρίποντο χάρη στο αυτογκόλ του Alonso και το τέρμα του Tuncay. Έτσι, βγήκαν από τη ζώνη του υποβιβασμού αν και οι αντίπαλοι της όσον αφορά τη σωτηρία, Stoke City και Blackburn, αγωνίζονται αύριο. Από την άλλη, το σημερινό αποτέλεσμα βάζει ένα τέλος στις ελπίδες και του πιο αισιόδοξου φιλάθλου των Reds για κατάκτηση του φετινού τίτλου.

Α μέρος
To πρώτο ημίχρονο της συνάντησης στο Riverside είχε γρήγορο ρυθμό και οι γηπεδούχοι έδειχναν να κινούνται με μεγαλύτερη αποφασιστικότητα στον αγωνιστικό χώρο. Μάλιστα, παρότι κανένας εκ των ποδοσφαιριστών του Southgate δεν βρήκε το δρόμο προς τα δίχτυα η Boro κατάφερε να πετύχει ένα τέρμα ύστερα από οκτώ ώρες επιθετικής αφλογιστίας. Η πρώτη μεγάλη ευκαιρία ανήκε στη Liverpool με τον El Zhar να μην πλασάρει σωστά από πλεονεκτικότατη θέση εντός περιοχής, παραχωρώντας στον Jones τη δυνατότητα να αποκρούσει.

Τρία λεπτά μετά έλαβε χώρα η πρώτη επίσκεψη της Middlesbrough στα καρέ του Reina, όταν ο Downing σέντραρε από αριστερά και η προβολή του O’ Neill κατέληξε πάνω στον Ισπανό πορτιέρο. Στο 14ο λεπτό ανέλαβε δράση ο έτερος keeper της συνάντησης, Jones, o oποίος έδιωξε με το ένα χέρι δυνατό σουτ του Kuyt ύστερα από σέντρα του Aurelio. Οι φιλοξενούμενοι άρχισαν να ανεβάζουν ρυθμό, με αποτέλεσμα στο δίλεπτο 28-30 να φτάσουν κοντά στο να πάρουν προβάδισμα.

Στην περίπτωση το σουτ του αρχηγού των Reds βρήκε στην εξωτερική πλευρά των διχτύων ενώ στη δεύτερη ο Jones μπλόκαρε την μπάλα. Η Boro ευτύχησε δύο λεπτά μετά να προηγηθεί με ένα τέρμα, το οποίο ήρθε ενάντια στη ροή του αγώνα. Ο Downing με όμορφη εκτέλεση κόρνερ έστειλε την μπάλα στην καρδιά της άμυνας, με τον Alonso να πετυχαίνει άθελα του με το μηρό το 1-0. Το 45λεπτο δεν είχε κάποια άλλη φάση που να χρίζει αναφοράς πέρα από μια ατομική προσπάθεια του Downing που κατέληξε στα χέρια του Reina.

Β μέρος

Mετά την ανάπαυλα το μοτίβο του παιχνιδιού ήταν το εξής: Oι ποδοσφαιριστές του Benitez προσπαθώντας να γυρίσουν το εις βάρος τους 1-0 είχαν κλείσει την Boro στο μισό γήπεδο, ψάχνοντας τον τρόπο με τον οποίο θα διασπάσουν την άμυνα της. Στο 47’ ο Skrtel έγινε αποδέκτης της μπάλας λίγα μέτρα έξω από την περιοχή αλλά το δυνατό του σουτ στην κίνηση πέρασε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Έίχε περάσει ένα λεπτό από την προσπάθεια του Σλοβάκου αμυντικού όταν η Liverpool απώλεσε μοναδική ευκαιρία να ισοφαρίσει, καθώς ο El Zhar πλάσαρε ψηλά από τη μικρή περιοχή, ύστερα από εφόρμηση του Gerrard από τα αριστερά. Η Middlesbrough όντας εγκλωβισμένη στο μισό γήπεδο δεν είχε άλλη επιλογή από το να "χτυπήσει" στην αντεπίθεση. Σε μια εξ’ αυτών η γηπεδούχος ξεδιπλώθηκε υποδειγματικά με τον Aladiere από τα δεξιά να τροφοδοτεί τον Tuncay, ο oποίος με ωραίο πλασέ έγραψε το 2-0.

Oι Reds έδειχναν χαμένοι μέσα στο γήπεδο μετά το 2-0 και η μόνη περίπτωση που απείλησαν με αξιώσεις την αντίπαλο τους ήταν στο 68ο λεπτό. Ο Gerrard εισήλθε στην περιοχή από τα αριστερά αλλά την παράλληλη μπαλιά του δεν πρόλαβε να σπρώξει στα δίχτυα ο Kuyt. Η Boro ακολούθησε την επιτυχημένη συνταγή των αντεπιθέσων και στο 72’ λίγο έλειψε να σημειώσει το 3-0, αν ο Reina δεν αποσοβούσε το τετ-α-τετ του King. Aκόμα μια άξια λόγου φάση για τους γηπεδούχους στο 78ο λεπτό με τον εξαιρετικό σήμερα Downing να βγάζει επικίνδυνη σέντρα στον O’ Neill, του οποίου το απευθείας σουτ πέρασε ελάχιστα άουτ.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Middlesbrough: Jones, Hoyte, Wheater, Huth, Pogatetz, O'Neil, Bates, Arca (Joshua Walker 89), Downing, Tuncay (Johnson 80), Aliadiere( King 68)

Liverpool: Reina, Carragher (Βenayoun 72), Hyypia, Skrtel, Aurelio, Alonso, Mascherano, Kuyt, Gerrard (Lucas 77), Babel, El Zhar(Νgong 69)

Θ Ομάδα Α Β ΓΚ
3 Λίβερπουλ 27 55 43-20
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή
Σελίδα 1 από 1

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Liverpool GR :: Liverpool GR :: Νέα της Liverpool & αποτελέσματα.-