Ομάδα : Παναθηναικός
Points : 5883
Registration date : 01/04/2008

Real Madrid-Liverpool 0-1 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Real Madrid-Liverpool 0-1   Real Madrid-Liverpool 0-1 Icon_minitimeΔευ Μαρ 02, 2009 2:05 am

28.02.09
(Πηγή: englishfootball.gr)

Ξύπνησαν στο Bernabeu oι Reds

To τέρμα του Benayoun στο 82’ χάρισε στη Liverpool μια σπουδαία νίκη στο Bernabeu, δίνοντας της σοβαρό προβάδισμα για την πρόκριση απέναντι στη Real.

Σε ένα παιχνίδι που ποιοτικά δεν ήταν αντάξιο των ονομάτων των δύο αντιπάλων η Liverpool πήρε μια καίριας σημασίας νίκη με 1-0 απέναντι στη Real Μαδρίτης. Το πολύτιμο τέρμα πέτυχε με κεφαλιά στο 82ο λεπτό ο Benayoun ύστερα από εκτέλεση φάουλ του Aurelio. Οι ποδοσφαιριστές του Rafa Benitez δεν κινδύνεψαν ιδιαίτερα από τους Μαδριλένους, οι οποίοι είχαν μια ανούσια υπεροχή. Ο Robben ήταν ο πιο κινητικός παίκτης των γηπεδούχων ενώ από την άλλη η επιτυχία των φιλοξενούμενων ήταν προιόν ομαδικής δουλειάς.

A μέρος

Οι Μαδριλένοι παρότι είχαν μια μικρή υπεροχή στο πρώτο μέρος ήταν φανερό ότι στερούνταν φαντασίας. Από την άλλη η Liverpool προσέγγισε αμυντικά το παιχνίδι και άρχισε να "ξεθαρρεύει" επιθετικά όσο περνούσαν τα λεπτά. Η πρώτη ευκαιρία της βραδιάς ανήκε στους γηπεδούχους όταν στο 5ο λεπτό ο Robben πάσαρε κάθετα στον Raul, ο οποίος έχοντας στην πλάτη του τον Skrtel πλάσαρε πάνω στον Reina. O Oλλανδός χαφ που είχε τοποθετηθεί από τον Ramos στα δεξιά ήταν η μεγαλύτερη απειλή για τους Reds αλλά πέρα από δύο προσπάθειες προς το τέλος του 45λεπτου δεν φάνηκε ιδιαίτερα, καθώς οι αντίπαλοι αμυντικοί τον περιόρισαν.

Λίγα αργότερα το σουτ του Marcelo από πλάγια θέση κατέληξε στην αγκαλιά του Reina. Ο Riera δεν έδειχνε εγκλιματισμένος στο παιχνίδι και στο 14’ η απρόσεκτη του πάσα έδωσε στον Higuain την ευκαιρία να εφορμήσει στην περιοχή όμως ο Mascherano τον ανέκοψε με εξαίρετο τάκλιν. Οι "κόκκινοι" αν και δεν κινδύνεψαν αμυντικά δεν αποτελούσαν κίνδυνο στον επιθετικό τομέα για την "βασίλισσα" εκτός από κάποιες αντεπιθέσεις. Σε μια εξ’ αυτών στο 21ο λεπτό ο Torres έγινε αποδέκτης της μπάλας ύστερα από τροφοδότηση του Reina όμως το δυνατό του σουτ απέκρουσε εκπληκτικά με τις γροθιές ο Casillas.

Λίγο μετά ο Benayoun επιχείρησε να κρεμάσει τον πορτιέρο της Real, ο οποίος κάλυψε με τα χέρια του το οπτικό πεδίο του Ισραηλινού στέλνοντας πλάγιο άουτ την μπάλα. Στο ημίωρο ο Higuain σκόραρε από κοντινή απόσταση με κεφαλιά, με το τέρμα του να ακυρώνεται ορθά ως off-side. Στο 34’ ο Benayoun βρέθηκε στη μικρή περιοχή αλλά το γυριστό του από δύσκολη γωνία ήταν άστοχο. Ο Aurelio μαζί με τον Mascherano είχαν κρατήσει ήσυχο τον Robben αλλά ο πρώην παίκτης της Chelsea δημιούργησε χώρο τόσο στο 39’ όσο και στο 40’, με τις ενέργειες του να καταλήγουν ωστόσο εκτός εστίας.

Στο 44’ ο Riera παρολίγο να στείλει την μπάλα στα δίχτυα του Reina μετά από εκτέλεση κόρνερ αλλά ο συμπατριώτης του ήταν στη σωστή θέση αποσοβώντας τον κίνδυνο. Το τελευταίο λεπτό του πρώτου μέρους επιφύλλασε μια ανεπανάληπτη φάση με πρωταγωνιστές τους Alonso και Casillas. Ο μέσος της Liverpool αφού έκλεψε από τον Raul λίγα μέτρα πιο κάτω από τη μεσαία γραμμή ζύγισε το πόδι του και εν συνεχεία σούταρε για να δει τον Casillas να αποκρούει με υπερένταση σε κόρνερ.

B μέρος

Mετά την ανάπαυλα ο Juande Ramos αντικατέστησε τον Marcelo με τον Guti σε μια προσπάθεια να προσδώσει περισσότερη φρεσκάδα στην επιθετική ανάπτυξη της ομάδας του. Πάντως η αλλαγή του Ισπανού μέσου δεν βοήθησε σε καμία περίπτωση τους Merengues, για τους οποίους φάνταζε δύσκολο να διασπάσουν την πολυπρόσωπη οπισθοφυλακή των Merseysiders. Η Liverpool επισκέφθηκε πρώτη τα αντίπαλα καρέ στο δεύτερο μέρος όταν στο 49’ η σέντρα του Aurelio ξεγέλασε τον Casillas, ο οποίος απέκρουσε με τις γροθιές.

Στη συνέχεια της φάσης ο Kuyt σέντραρε από τα δεξιά στην περιοχή όπου η κεφαλιά του Τorres είχε αποδέκτη τον Alonso, το σουτ του οποίου πέρασε έξω από το δοκάρι. Οι γηπεδούχοι απείλησαν τη Liverpool σε μια αντεπίθεση στο 71ο λεπτό με τον Robben να σουτάρει δυνατά εκτός περιοχής και τον Reina να απομακρύνει σε κόρνερ. Με τον Fernando Torres να έχει γίνει αναγκαστική αλλαγή λόγω προβλήματος στον αστράγαλο η ροή του αγώνα έδειχνε ότι δύσκολα κάποια από τις δύο ομάδες θα βρεί το δρόμο προς τα δίχτυα.

Κανείς όμως δεν μπορεί να κάνει ασφαλείς προβλέψεις όσον αφορά το ποδόσφαιρο και αυτό επιβεβαιώθηκε για ακόμη μια φορά στο 82ο λεπτό. Δευτερόλεπτα νωρίτερα ο Heinze είχε παραχωρήσει ανόητο φάουλ στη Liverpool, κατεδαφίζοντας τον Kuyt στη δεξιά πλευρά. Ο Fabio Aurelio ανέλαβε την εκτέλεση με το αριστερό και σέντραρε στην καρδιά της άμυνας της Real όπου ο αμαρκάριστος Benayoun έγραψε με κεφαλιά το 1-0. Στα εναπομείναντα λεπτά οι παίκτες του Ramos όσο και να προσπάθησαν δεν μπόρεσαν να δημιουργήσουν έστω μια ευκαιρία που θα τους αποφέρει την ισοφάριση.

Real Madrid: Casillas, Sergio Ramos, Pepe, Cannavaro, Heinze, Marcelo, Diarra, Gago (Guti 46), Raul, Higuain, Robben.

Liverpool: Reina, Arbeloa, Fabio Aurelio, Skrtel, Carragher, Alonso, Mascherano, Benayoun, Riera (Gerrard 88'), Torres (Βabel 62), Kuyt.